Výtvarné techniky

1.Frotáž

2.Enkaustika

3. Jak kreslit s dětmi

Pozorování přírody v koloběhu roku

Narozeninová knížka

Krásný a originální dárek …z waldorfské mateřské školy máme doma pěknou sbírku. Každý nakreslí jeden nebo víc obrázků a teta to pak všechno sváže do knížky na památku. Je moc milé si pak po letech knížkami listovat a vzpomínat na kamarády a tety ze školky.

4. Lept a sgraffito

V první vrstvě naneseme světlou barvu. Můžete použít jednu jedinou, ale zajímavých efektů dosáhneme, pokud použijeme barev víc, např. červenou, modrou, žlutou. Barvy se mohou místy i překrývat a můžete je smíchat prsty nebo hadříkem, tak vznikne oranžová, fialová, zelená, hnědá.

Ve druhé vrstvě naneseme tmavší barvu, než jakou máme v první vrstvě. Pokud použijete černou, bude výsledek výrazný a bude působit velmi dramaticky (říká se tomu sgraffito).

Vezmeme si do ruky párátko, jehlu, jehlici… cokoli ostrého a vyškrabeme do druhé vrstvy rýhy. Když odstraníme tmavou barvu, objeví se znovu spodní vrstva.

Tímto způsobem můžete kreslit např. ptačí peří, srst, vlasy, noční krajinu, apod. Je to velmi efektní.

Možná si to pamatujete z dětství, kreslili jsme takhle na základní škole velikonoční vajíčka. Jako malá jsem musela po obědě chodit spát a protože jsem se nudila, vyškrabovala jsem nehtem omítku – pod bílou vrstvou byla zelená, pod ní ještě žlutá a hluboko vespod dokonce červená. Dovedete si představit, jaká to byla zábava? Tak si to taky užijte, vzpomeňte si na tu svobodu a hravost dětství, nechte se unést a hrajte si pro hru samotnou, pro radost z tvoření!

5. Vosk a akvarel/inkoust – kombinovaná technika

Všechno, co nakreslíme voskem, bude vodotěsné. Vosk je mastný a odpuzuje vodu. Pro začátek můžeme zvolit velmi světlou barvu, nakreslit pár tahů voskovkou a na zbylou plochu nanést tmavou akvarelovou baru nebo inkoust. Všude, kde plocha není rezervovaná voskem, tmavá barva zůstane, a kresba světlým voskem naopak díky barevnému kontrastu vystoupí a bude dobře vidět. Můžeme si pohrát s intenzitou tmavší barvy, někde ji nechat světlejší, jinde naopak přidat.

%d blogerům se to líbí: