Včelařství a sad

V sadě na východ od Prahy pěstujeme staré odrůdy ovocných stromů a chováme včely. Z jejich vosku vyrábíme různé krásné a voňavé věci do domácnosti i na tvoření: voskované ubrousky a kapsy na svačinu, svíčky, voskovky, modelínu a pastely, sady na domácí výrobu svíček, kalafuny pro houslisty, vosky a politury na kůži, dřevo i zahradní nářadí.

Jak to celé začalo

Před patnácti lety jsme žili v sedmém patře paneláku na sídlišti v Praze. Sotva se nám narodilo první dítě, začali jsme cítit, že musíme z velkoměsta ven. Našli jsme místo v překrásné krajině protkané dávnou historií a pohádkami mého dětství. Opustili jsme pohodlí a luxus a začali žít ve spojení s přírodou a střídáním čtvera ročních období. Svůj domov jsme si postavili z lokálního dřeva, ovčího rouna a jílu přímo z pozemku.

Krása přírodních materiálů

Odlévání je krásná činnost, při které se vám zpomalí tep i dech, člověk se ztiší a lidé se naladí sami na sebe i jeden na druhého. Vůně, teplo, pozornost, všímavost, pocit útulna a rodinné pohody, to vše se vlévá do svíček, když je lijeme.

Jak svíčky tvoříme?

  • vosk vyčistíme, příp. vybělíme
  • roztavíme
  • odlijeme do forem nebo máčíme
  • necháme ztuhnout, vychladnout
  • vyjmeme z forem a dočistíme

Jak vznikají výtvarné potřeby

Inspiraci hledáme v kulturách národů celého světa. Jak se vyráběly přírodní barvy na úly uvidíte tady

Co jsou voskové bločky a k čemu jsou dobré? Kromě toho, že pěkně voní včelím voskem, mají oproti klasickým „pastelkovým“ voskovkám spoustu výhod: lépe se drží v ruce, u dětí podporují správný úchop, dobře se s nimi malují velké plochy, je v nich více pigmentu a déle vám vydrží. Na Velikonoce s nimi můžete zdobit kraslice, hodí se i na enkaustiku (malování horkým voskem) a jsou ideální pro každého, komu v dětství namluvili, že kreslit neumí. Pomohou Vám totiž znovu objevit vlastní hravost a radost z tvoření.

Těší nás objevovat nové možnosti přírodních materiálů. Chceme dát lidem alternativu, něco, co dlouho vydrží a zlepší kvalitu našeho života. Včelí vosk je voňavý, hřeje a léčí duši i tělo.

Také díky našemu psovi Filipovi je každá nová sada o chlup lepší!

%d blogerům se to líbí: