Jak pečovat o ubrousky

Použití

Chvilku podržte látku v dlaních, až se zahřeje. Lehce pak přizpůsobí svůj tvar misce, kterou s ní chcete zakrýt. nebo svačině, kterou jste si přichystali do školy nebo do práce. Můžete si tak zabalit sendviče, zeleninku, vejce, sýr nebo chléb či kousek čokolády, podle toho, jak velký ubrousek použijete.

Péče a čištění

Při menším znečištění otřete vlhkým hadříkem, více zašpiněný ubrousek omyjte studenou až vlažnou vodu s kapkou prostředku na nádobí. Pověste a dobře usušte. Skladujte poskládané v suchu a chladu.

Na ubrousku nikdy nic nekrájejte, porušila by se ochranná vrstva. Včelí vosk i pryskyřice v teple tají (tavný bod okolo 60 stupňů Celsia), nevystavujte je proto tepelným zdrojům. Pozor, vosk je vysoce hořlavý. Také do ubrousku nebalte silně aromatické potraviny (cibuli, česnek). Neperte v pračce ani v teplé vodě, nežehlete.

Trvanlivost

Pokud se budete o ubrousek dobře starat, nebudete-li ho zbytečně vystavovat vyšším teplotám ani pachům, vydrží vám až rok krásný. Pokud by se vám někde odřel a ochranná vrstva byla příliš tenká, můžete si tu objednat regenerační plátky ze směsi včelího vosku, pryskyřice a oleje.

Ubrousky obsahují panenský jojobový olej, který má ze všech olejů nejdelší trvanlivost. Přesto však po nějaké době podléhá zkáze a žlukne (začne zapáchat podobně jako staré máslo). Pak nastává čas z ubrousku vyrobit podpalovač, rozdělat s ním oheň

a pořídit si nový.

Regenerace

Pokud si chcete oživit ubrousek nebo si nový vyrobit sami, měli byste si na to vyhradit speciální žehličku, abyste si nezamazali další prádlo, které žehlíte. Na stůl, na kterém budete voskovat, si položte starý karton nebo vysloužilý ručník a pečicí papír jako ochrannou vrstvu. Vosk natavte na teplé žehličce na NEJNIŽŠÍ STUPEŇ a zažehlete do ubrousku, dokud není po celé ploše pěkně navoskovaný. Pak obrátíte a nanesete z druhé strany, aby se látka dobře nasákla a vlákna látky byla dobře chráněná. Nakonec DOBŘE OTŘETE o papír nebo papírovou kuchyňskou utěrku zbytky vosku a žehličku dobře očistěte (nezapomeňte na hrany a záhyby na špičce, bocích, zádi…). Až vám ubrousek doslouží, můžete ho s klidným srdcem zakopat do země, je 100% biologicky odbouratelný.

%d blogerům se to líbí: