Od doby, kdy lidé začali svítit elektřinou a svíčky se dostaly na okraj jejich zájmu pouze jako dekorace nebo vonný doplněk domova, vytratily se také znalosti spojené s péčí o světlo a oheň. Levnější uměle vyrobené vosky nahradily přírodní včelí vosk a svíčky se začaly vyrábět průmyslově, lít do hrnků a plastových nádob, jako by to byly předměty bez duše. Člověk se k nim chová nedbale – tu si jednu zapálí, na chvíli odběhne vyřídit si něco vedle v místnosti, po chvíli ji zase sfoukne, když ho omrzí. Kdysi bylo zvykem, že jednou zapálená svíce se už podruhé nezapalovala.

CTĚTE OHEŇ
Plamen svíčky je živoucí entita. Chovejte k ní respekt. Ctěte oheň. Svíčku zapalujte pouze tehdy, budete-li se jí moct chvíli věnovat.
Nikdy nezapalujte svíčky v těsné blízkosti hořlavých materiálů (záclony, závěsy, sušené květiny, vánoční stromek). Vždy ji opatrujte a neodcházejte od ní. Nenechávejte s ní o samotě děti ani zvířata. Neumisťujte ji do průvanu, k otevřenému oknu, k ventilátoru klimatizace, ani ji nenechávejte jen tak venku pod širým nebem. Plamen by mohl začít hořet víc, než čekáte a riziko požáru se průvanem zvyšuje. Svíce pak nehoří rovnoměrně, kape a voskem se plýtvá.

JAK NEJLÉPE PEČOVAT O PLAMEN
- nestavte svíčku do průvanu
- před zapálením zkraťte knot na 0,5 – 1 cm
- neházejte do plamene vyhořelé sirky. Ucpaly by knot a narušily synergii hoření.
- Po každém zhasnutí knot převoskujte – namočte ho do roztaveného vosku u dohořelého knotu.
- velké svíce palte min. 3 hodiny, aby se natavený vosk stačil rozšířit až k vnější hraně svíčky. Svíčku zapalujte jen v případě, že s ní můžete strávit pár hodin času.
Vždy používejte svícen.
Svíčky ani jejich části nekonzumujte.
VÝMĚNA VOSKU
Ať se o svíčku budete starat sebelíp, stejně vždy zbyde trochu vosku. Všechno schovejte! Můžete si pak ze zbytků buď sami odlít svíčku nebo u nás vyměnit starý vosk za svíčky recyklované. Vosk, který nám zašlete, přečistíme a odlejeme svíčky nové, platíte pouze poštovné.


NŮŽKY NA KNOT
- starodávný nástroj k zakracování knotu
- ostré ocelové břity a plochá destička zabraňují, aby se ohořelé zbytky knotu dostaly zpět do svíčky
„KVÍTEK“
Někdy se na povrchu může objevit tzv. „kvítek“ – bílý povlak, který přirozeně vzniká při změnách teploty. Odstraníte ho buď měkkým, flanelovým hadříkem nebo samovolně zmizí během hoření svíčky. Je známkou pravého včelího vosku, na voskové směsi či jiných voscích se kvítek netvoří.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.