Včelnice v lednu

Co asi zrovna dělají včelky?

Sedí spolu v chomáčku, tzv.srdíčku (ano, opravdu to má tvar srdce!) a vzájemně se zahřívají. Pokud je všechno v pořádku, jen si spokojeně vrní a nijak se neprojevují…

Je záhada, že třebaže patří k hmyzu a tudíž nejsou teplokrevné, přesto společně udrží stálou teplotu. Uvnitř srdíčka, tam kde je královna, by mělo být 37 °C! Ve dnech, kdy se teplota venku vyšplhá nad 10°C (no, někdy jim stačí i míň) se letí vylítat, vyčůrat, vykakat. To se v úlu nedělá..

Jakmile se začne prodlužovat den a být trochu tepleji, královna se rozploduje – klade vajíčka, z nichž se vylíhnou larvičky a z nich nové včelky – mladušky. Zimní včelky žijí až 6 měsíců, musí totiž vydržet až do jara, aby měl kdo pečovat o jarní miminka. Budou z nich pilné letní včely, které žijí opravdu naplno – intenzivně a krátce, max. 6 týdnů. Možná vás napadne, a kde jsou trubci? O tom zas někdy příště.

A co děláme my? Kontrolujeme úly, zda mají dostatek zásob (zvedneme nástavek, jestli není moc lehký). Nahlížíme včelkám shora do obýváku, co tam dělají (přes igelitovou fólii, která uvnitř drží teplo, kondenzuje na ní voda, pokud se jim daří a pěkně dýchají. )

Až začne královna plodovat, spotřebují ji zase na mateří kašičku, kterou larvičky nakrmí. Nic se nevyhodí!

A když je takhle pěkně zvážíme a skoukneme shora, ještě se podíváme zdola – dolů na podložku padá tzv. měl – je to směs vosku, nečistot, parazitů. Někdy tam najdeme i škvory, vosy, apod.

To všechno by v létě odnesly samy, v zimě jim s tím pomáháme a nám to zase pomáhá zjistit, jak na tom jsou se zdravím. Jako když vám udělají výtěr z krku a při tom se vás nikdo ani nedotkne. Paráda, ne? Měl sebereme a pošleme do laboratoře. Ještě omrkneme, zda dovnitř nemohou vlézt myši nebo ptáci, a prohlídka je hotová.

Chystáme se na jaro a opravujeme nástavky, rámky, kompletujeme dna a víka a další součásti úlu.

Sbíráme síly a taky si spokojeně vrníme v teple pospolu, u kamen, pijeme čaj s medem a s vděčností myslíme na naše včelky dobrodějky, dobrého Slunce čarodějky….

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: