O lokální ekonomice

Proč o ní sem píšu? Jsem nadšený vlastenec, to ale nemá nic společného s nacionalismem nebo nepřátelstvím vůči jiným národům. Naopak. Mám ráda folklór, pestrou různobarevnost národních kultur a jejich zvyků. Vystudovala jsem amerikanistiku hlavně proto, že mne zajímala kultura severoamerických Indiánů. O jejich kulturní genocidě jsem napsala diplomovou práci. Země je kulatá a v globalizované společnosti se to může stát i nám… Tento rok se i v Mnichovicích slavil Světový den lokalizace (Den se Spolkem), kterého jsme se s dílnou zúčastnili.

Snažím se svým podnikáním podporovat lokální ekonomiku, získali jsme certifikát Regionální výrobek Zápraží.

Co je lokální ekonomika (pusťte si song a nadchněte se), o co se snaží a proč?

Lidé si často stěžují, že peníze z obecního rozpočtu jsou využívány jinak, než by si přáli. Komunální politici na to odpovídají, že je to jejich věc a ohánějí se mandátem. Jak to změnit? V současné době se hodně hovoří o tak zvaném participativním rozpočtu, který by umožnil lepší účast veřejnosti na rozdělování společných peněz, než je tomu dosud. Přečtěte si o participativním rozpočtu.

Od roku 2013, kdy se ve Varnsdorfu konal první ročník Festivalu lokální ekonomiky, se uskutečnilo souběžně s festivalem pět Národních konferencí lokální ekonomiky, na kterých před veřejným fórem přednášeli odborníci na nejrůznější témata. Záznamy všech těchto přednášek najdete na linku dole. Věřím, že i pro vás budou zajímavou inspirací. Mimo vlastních přednášek nabízí též videa ze zákulisí festivalů (jedná se zejména o přehlídky místní kultury a prezentační trhy regionální produkce).

Koukněte tady: http://www.lokalni-ekonomika.cz/

Ze světa: https://www.localfutures.org/publications/translations-of-materials/#1448878365053-56d9ce70-6c04

Pro anglicky čtoucí dole najdete odkazy na texty a dokumenty v angličtině (na překladech se zatím pracuje):

Zakladatelkou a ředitelkou mezinárodní neziskové organizace Local Futures (www.localfutures.org)

je lingvistka, spisovatelka a nového ekonomického hnutí Helena Norberg-Hodgeová.

Helena Norberg-Hodge by Anja Light

Je autorkou několika knih, mj. „Pradávné budoucnosti: Učme se od Tibetu“ (Ancient Futures: Learning from Ladakh“, která se stala světovým bestsellerem, byla přeložena do 40 jazyků a také zfilmována. Líčí proměnu tradiční společnosti pod vlivem globalizace, které byla sama očitým svědkem. Mnozí z nich, kteří se ještě před osmi lety považovali za bohaté a ve vesnici nebyl nikdo, koho by nazvali „chudým“, nerozlišovali mezi prací a zábavou, jejichž den plynul v jakémsi bezčasí naplněném zpěvem, smíchem a pospolitostí, se během osmi let vystěhovali do měst, přestali „mít čas“, žili v dluzích, špíně a odpadcích a odcizili se jeden druhému.

Nedávno vyšla i její kniha „Naše budoucnost je lokální: Kroky k ekonomice štěstí „(„Local is Our Future: Steps to an Economics of Happiness“ Česky 2021, nakl. peoplecomm).

Naše budoucnost je lokální

Dokument, který natočila, „Ekonomika štěstí“, získal ocenění, a její celoživotní dílo se těší podpoře mnoha významných světových osobností, např. Jeho Svatosti Dalajlámy, Jane Goodallové, Indiry Gándhíové a Prince Charlese.

Helena své dílo započala jako studentka v roce 1975, od kdy žila a pracovala s lidmi v Ladakhu, aby našla způsob, jak jim pomoci ustát požadavky moderního světa aniž by museli obětovat sociální a ekologické hodnoty své kultury. Stala se první cizinkou moderní doby, která plynně hovořila jejich jazykem.

Pomohla iniciovat lokalizační hnutí na všech kontinentech, zvláště v Jižní Koreji a v Japonsku, a spoluzakládala Mezinárodní fórum o globalizaci (IFG) a Globální síť ekovesnic (GEN).

Získala četná ocenění, včetně „alternativní Nobelovy ceny“ (Right Livelihood Award), ceny Arthura Morgana a Goi cenu míru za přispění k „revitalizaci kulturní a biologické diverzity a posilování lokálních komunit a ekonomik na celém světě.“

Další dokumenty k tématu (anglicky)

Kudy mizí z regionů peníze (česky)

„V současné době čelí celý svět hned několika krizím: covid-19, klimatickým změnám, vzrůstající chudobě, selhání demokracie a epidemii depresí. Na tyto problémy je možné pohlížet jako na symptomy jedné a té samé nemoci: špatného ekonomického systému.

Dobrou zprávou je, že změny k dobrému se již dějí: Lidé si začínají uvědomovat, že propojení – se sebou samým, s druhými lidmi i s přírodou, je zdrojem lidského štěstí. A každý den vznikají nové, inspirativní iniciativy, které nabízejí potenciál k nově vybudovanému propojení lidí.“ (Helena Norberg-Hodge)

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: